Osłony okienne – rodzaj i charakterystyka

Montaż okien w nowo budowanym lub też modernizowanym domu jest wydarzeniem nad wyraz istotnym, bowiem to właśnie dzięki tym komponentom wykończeniowym możliwe jest ograniczenie wydatków eksploatacyjnych, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, jak również znaczne podniesienie komfortu domowników.

Niemniej jednak, pamiętać należy, że okna to nie tylko doskonałej jakości szyby czy odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz samoistne deformacje ramy – to także wykonane z niezawodnych materiałów osłony okienne, pozwalające nam zabezpieczyć się przed nadmiarem promieni słonecznych, nieproszonymi gośćmi oraz będącymi zmorą lata insektami.

Na rynku dostępnych jest całe multum różnorakich osłon okiennych, jednak w ujęciu ogólnym podzielić je można na trzy główne typy – pierwszym z nich są rolety zewnętrzne, najczęściej wykonywane z elastycznej płachty metalu oraz posiadające system umożliwiający użytkownikowi bezproblemowe ich zwijanie i rozwijanie w razie konieczności.

Podobnym rozwiązaniem, nieco bardziej rozpowszechnionym w Polsce są wszelkiej maści żaluzje, pełniące niemalże identyczną rolę, jednakże niejednokrotnie wykonywane z grubszego materiału, znacznie utrudniającego osobom niepowołanym przedostanie się do wnętrza budynku mieszkalnego. Poza zwiększonym bezpieczeństwem pozwalają one także wychłodzić dom w sezonie letnim, jako że przez zakryte okna nie przedostają się w tak dużej ilości promienie słoneczne, co z kolei przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się poszczególnych pomieszczeń i pozwala na utrzymanie we wnętrzu domu przyjemnego chłodu.

Nie można także nie wspomnieć o cichym bohaterze okresu wakacyjnego, a więc wszelkiej maści moskitierach, które to pozwalają wpuścić do wnętrza budynku przyjemne i ciepłe letnie powietrze jednocześnie unikając ryzyka, że wraz z nim do budynku przenikną komary, osy, muchy oraz inne zamieszkujące nasze tereny owady. Produkty takie wykonywane są najczęściej z cienkiej siateczki przytwierdzanej do ramy plastikowej lub drewnianej, którą to następnie mocuje się do ramy okiennej przy pomocy specjalnych metalowych klipsów. Demontaż jest równie prosty – wystarczy kilka ruchów, aby wyrób zdjąć i schować w piwnicy, gdzie czekać będzie na kolejne wakacje.

Wszystkie z tych rozwiązań pozwolą na pełniejsze dostosowanie okien do naszych potrzeb jednocześnie nie drenując naszego portfela – można bowiem bez wątpienia powiedzieć, że zarówno żaluzje, rolety jak i moskitiery nie należą do najdroższych elementów wykończeniowych, a na ich zakup pozwolić będzie sobie mogła niemalże każda osoba remontująca lub też budująca od podstaw swoją własną przestrzeń mieszkalną. W znacznym stopniu uprzyjemnią nam one przebywanie w zaciszu własnych czterech ścian, a dodatkowo – w połączeniu z wysokiej jakości oknami – zapewnią podwyższony standard akustyczny oraz izolację termiczną, jako że dzięki ich zastosowaniu do wnętrza budynku docierać będzie mniejsza ilość hałasu z zewnątrz, a ramy okienne zostaną dodatkowo doszczelnione.