Podczas zakupu różnorodnych systemów multimedialnych, przemysłowych, czy też pozwalających na zapewnienie naszemu domowi lub firmie bezpieczeństwa możemy uzyskać od sprzedawcy informację, że do ich podłączenia potrzebny będzie nam kabel koncentryczny. Czym jest taki typ produktu i co odróżnia go od innego okablowania dostępnego na rodzimym rynku?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw określić co w ogóle rozumiemy pod terminem kabla koncentrycznego. Mówiąc możliwie jak najprostszym językiem stwierdzić można, iż kabel koncentryczny jest to przewód do zastosowań telekomunikacyjnych, przy pomocy którego możliwe jest przesyłanie sygnałów zmiennych na znaczną odległość. Jak zapewne wielu naszych czytelników się domyśla, jego głównym elementem jest żyła wykonana z metalu zapewniającego odpowiednią przewodność. W lwiej części przypadków jest to miedź, gdyż to właśnie ona cechuje się zadowalającymi współczynnikami oporu elektrycznego oraz wydajności przesyłowej.
Czymże jednak byłby kabel bez odpowiedniej osłony? Również w przypadku okablowania koncentrycznego okazuje się ono nieodzowne, aby możliwa była ochrona przed porażeniem użytkowników i osób przebywających w jego pobliżu, a także zmniejszenie do absolutnego minimum zakłóceń transmitowanych sygnałów. Aby cel ten osiągnąć, producenci stosują najczęściej tak zwany ekran, który to powstaje na bazie miedzi lub aluminium połączonego z poliestrem. To oczywiście nie wszystko, bowiem wyrób taki, aby spełniał wszelkie obowiązujące w chwili obecnej standardy odnośnie bezpieczeństwa i wydajności, musi posiadać także oplot, który stanowi metalowa siateczka o grubości uzależnionej od ceny metra bieżącego kabla oraz zadań jakie ma on pełnić. Ostatnią warstwą rzeczonego produktu jest zewnętrzny płaszcz wykonany z materiału syntetycznego lub też z gumy – jego celem jest ochrona poszczególnych warstwa wyrobu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim wilgoci, a także możliwie jak najpełniejsza minimalizacja ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.
W chwili obecnej kable koncentryczne wykorzystywane są przede wszystkim do łączenia ze sobą elementów systemów rozrywki lub też sieci komputerowych, szczególnie tych, w przypadku których szybkość transferu nie odgrywa kluczowej roli. Kabel koncentryczny typu Ethernet pozwala bowiem na transmisję danych o prędkości nieprzekraczającej 10 Mb/s, co jest prędkością całkowicie wystarczającą, a niejednokrotnie nawet przekraczającą potrzeby występujące w ramach sieci lokalnych czy firmowych. Rozpowszechniły się one także jako element pozwalający na łączenie ze sobą poszczególnych komponentów telewizji przemysłowej oraz systemów zabezpieczających składających się z od kilku do kilkunastu kamer zewnętrznych i wewnętrznych. Tak jak w przypadku innych rodzajów okablowania tak i tu jak najbardziej warto zaopatrzyć się w produkt z nieco wyższej półki i w razie konieczności dopłacić dodatkowe kilka złotych za metr bieżący kabla koncentrycznego – pozwoli to osiągnąć bowiem zadowalającą z naszego punktu widzenia jakość obrazu oraz dźwięku!